שם מייל

למה מעצב פנים, למה אנחנו ומה ההבדל מעצב פנים לאדריכל בתכנון עיצוב הפנים?

תשובה תמציתית :

למה מעצב פנים?

א. חסכון כספי.

ב. ניצול מקסימלי של החלל ועיצוב נוח ויעיל למשתמש.

ג. תכנון מקצועי עבור יישומים ממוחשבים (מצגות ממוחשבות, העברת ישיבות באינטרנט, וידאו קונפרנס וכיוב').

ד. תכנון בהתאם לתקנות בטיחות. לבטחון הנמצאים במקום ולכיסוי ביטוחי תקף עבור נזקי גוף.

ה. אפשרות לבקרת איכות בבחירת הקבלן ובפיקוח על איכות הביצוע של הקמת או שיפוץ המשרדים.

למה אנחנו?

ו. ייחודי לסטודיו מיכל רוזן – עיצוב פנים שממתג את החלל ומעביר מסרים שמתאימים לחברה. מקצועיות, מומחיות ונסיון של 21 שנה בענף.

ההבדל בין עבודת מעצב פנים לבין עבודת אדריכל בפרויקטים של עיצוב פנים:

מעצב פנים, כשמו כן הוא, מומחיותו בעיצוב פנים והיידע והנסיון שלו בתחום רחב וממוקד. עבור אדריכל עיצוב פנים הוא רק חלק ממכלול התמחויות הקשורות להקמת מבנה .

תשובה מפורטת:

למה מעצב פנים?

בפרויקטים רבים שנראים לכאורה פשוטים מתקבל הרושם שאפשר לתכנן אותם בשיטת "עשה זאת בעצמך" ולחסוך את עלות התכנון שנעה בדרך כלל בין 6%-12% מעלות השיפוץ.

בפועל, כשבוחנים את הנושאים שהצגתי למעלה מוצאים שתכנון מקצועי של מעצב פנים הוא חיוני להצלחת הפרויקט, לחסכון כספי ניכר ולמניעת כשלים חמורים בתכנון שלעיתים עלולים להוביל גם לסיכון בטיחותי ולאובדן כיסוי ביטוחי של נזקי גוף.

על תרומת התכנון ועיצוב הפנים להצלחת השיפוץ אפרט להלן את הנושאים שהוצגו למעלה:

א. חסכון כספי:

כשבוחרים קבלן מבצע לפרויקט חשוב שיהיה ברשותנו כלי אמין ומקצועי שבאמצעותו נוכל להשוות בין הצעות המחיר השונות שנקבל מהקבלנים.

בתכנון של מעצב פנים מופקות תכניות, מפרט טכני וכתב כמויות עבור מכרז פרטי או ציבורי. בתכניות אלו יש הגדרה מדויקת וחד משמעית של מהות ואיכות העבודה שצריך לבצע ומהם החומרים והפריטים שבהם על הקבלן להשתמש, עד לרמת פירוט של מספר קטלוגי ויצרן הפריט. כך אפשר להשוות בין הצעות הקבלנים באופן מדויק ולבחור את ההצעה המשתלמת ביותר.

דוגמא לבזבוז כספים טיפוסי כשנבחר קבלן ללא מכרז:

כאשר אין הגדרת חומרים מדויקת לפרויקט קבלן א' מציע עלות של 100 ש"ח למ"ר עבור ביצוע תקרה איכותית שעלותה כולל הביצוע 100-150 ש"ח למ"ר.

קבלן ב' מציע 90 ש"ח עבור תקרה ברמה נמוכה שעלותה כולל הביצוע 60-90 ש"ח למ"ר.

קבלן ב' זוכה בשיפוץ כיון שנקב מחיר נמוך יותר, אך למעשה הפרויקט יבוצע במקרה כזו ברמה נמוכה ומחומרים שאינם מתאימים ובנוסף, הלקוח ישלם 30 ש"ח יותר למ"ר ולו הייתה הגדרה מפורשת של סוג התקרה המבוקש קרוב לוודאי שהיה מקבל מקבלן א' הצעה לביצוע בעלות של 60 ש"ח למ"ר.

אם ניקח בחשבון שכל הפרויקט יתומחר ויבוצע באופן כזה ייתכן מצב שבו עבור פרויקט שעלותו הכוללת אם הוא מבוצע לפי מכרז היא 100000 ₪ ישולמו לקבלן בפועל 150000 ₪ כאשר אין הפקת מכרז, שלא לדבר על איכות החומרים מהם יבוצע הפרויקט.

ב. ניצול מקסימלי של החלל ועיצוב פנים נוח ויעיל למשתמש:

מעצב פנים או מעצבת פנים מקצועי\ת יודעים כיצד לסדר את פריטי הריהוט בחלל כך שיתאימו וינצלו באופן אופטימלי את החלל וגם יתוכננו בהנדסת אנוש טובה ותוך התחשבות בתהליכים שונים. ע"י תכנון מקצועי נוצרת זרימת תהליכי עבודה טובה .

יתרה מכך, בכל תכנון של מקום קיימים עשרות גורמים ופריטים שצריך לקחת בחשבון ותכנון איכותי יכול להיות מבוצע אך ורק על ידי איש מקצוע מיומן.

לדוגמא: רמת וסוג התאורה בחדר: מצד אחד צריכה להיות מספיק תאורה לעבודה ומצד שני צריך להימנע מסינוור, וצריכה להיות אפשרות לוויסות רמת האור במצבים שונים, למשל, כאשר מציגים מצגת.

רמת האקוסטיקה בחדר: בכל חלל עבודה רב משתתפים ובעיקר בחדרי ישיבות תקבע פעמים רבות את הצלחת הישיבה. חדר שאינו מתוכנן נכון אקוסטית לא יאפשר לאנשים לשמוע היטב זה את זה. כשמדובר בישיבות רבות משתתפים המשתתפים ירימו את קולם באופן אינסטינקטיבי כדי שדבריהם יישמעו. חלל לא אקוסטי יוצר מתח ואי נעימות ובמקרים קיצוניים מהותית לקיום ישיבות.

מעצב פנים מקצועי לוקח בחשבון את הצורך בתאורה מתאימה, אקוסטיקה טובה ועוד עשרות משתנים חיוניים להצלחת הפרויקט.

ג. תכנון בהתאם ליידע טכני עבור יישומים ממוחשבים:

אם נחזור לדוגמא של תכנון חדרי ישיבות, יש בהם מרכיב דומיננטי של הצגת מצגות ממוחשבות וקיום שיחות ועידה אינטרנטיות. תכנון טוב מצריך ידע ומקצועיות.

למשל: מיקום שולחן הישיבות באופן אופטימלי כך שכל המשתתפים יוכלו לראות היטב את המצגת (לעיתים משתמשים לשם כך בשולחן טרפזי), תכנון שימנע החזרי אור ובוהק (למשל, שימוש בשולחן בצבע ובגימור שימנעו החזרי אור כשמצלמים את המשתתפים לצורך שיחת ועידה ותכנון תאורה מתאים) ועוד.

ד. תכנון בטיחותי:

בתכנון וגם בשיפוץ חדר ישיבות שנראה לכאורה פשוט יש לבצע את התכנון לפי תקנות בטיחות תקפות. בתכנון בטיחותי צריך לקחת בחשבון:

• דרכי מילוט,

• שימוש בחומרים בעלי תקן אש מתאים

• תקנות בטיחות שונות.

התכנון מתבצע בשיתוף עם יועץ בטיחות ומובא לאישור מחלקת כיבוי האש המקומית. תכנון לקוי או שימוש בחומרים דליקים מביא להסרת הכיסוי הביטוחי ובמקרה של שריפה עלול להיות הרה אסון.

ה. אפשרות לבקרת איכות על ביצוע השיפוץ:

כשהתכנון מבוצע ע"י מעצב פנים או מעצבת פנים אפשר לבדוק באופן מקצועי אם הביצוע מתנהל בהתאם לתכנון, אם הקבלן אכן משתמש בחומרים שבהם התחייב להשתמש והאם רמת הביצוע משביעת רצון ועומדת בקריטריונים שנקבעו.

למה סטודיו רוזן?

מלבד הטיפול המקצועי בכל האלמנטים הנזכרים למעלה השירות הייחודי בסטודיו מיכל רוזן - מיתוג סביבת העבודה :

באמצעות התכנון אפשר להעביר את המסרים והתדמית שאתם רוצים לשדר לעובדים וללקוחות. לשם כך אני מבררת בישיבה או שתיים עם מקבלי ההחלטות על מיתוג החברה מהם המסרים העיקריים ואיזו אוירה רוצים ליצור במקום. לאחר שמתקבלת החלטה מבוצע התכנון בהתאם תוך שימוש בחומרים, צבעים, תמונות ופריטים שייצרו את האופי הייחודי של החלל וישדרו את ערכי המותג המרכזיים של החברה. כך המשרד המעוצב אינו רק משרד ארגונומי עם זרימת עבודה טובה אלא הופך להיות חוליה נוספת וחשובה בשרשרת הפעילות השיווקית שלכם.

יתרונות נוספים בסטודיו:

א. מקצועיות, ותק של 21 שנים בענף של מיכל רוזן ונסיון ומומחיות בעיצוב משרדים ומרפאות (אנו לא מבצעות תכנון בתים בסטודיו כך שהמיקוד והמומחיות הוא בעיצוב פנים מסחרי).

ב. יתרון הקוטן : הסטודיו קטן ועוסק במספר פרויקטים מצומצם במקביל. הצוות מורכב מ-2-3 מעצבות כולל מיכל רוזן וממנהלת המשרד. הדגש הוא על שירות מעולה ומקצועיות והאוירה חמה ומשפחתית. בגלל האופי המיוחד של הסטודיו הלקוחות זוכים לשירות מסור ומקצועי.

ג. איכות השירות - בין אם מדובר בפרויקט קטן של 100 מ"ר או פרויקט גדול של אלפי מטרים. על השירות המעולה, עמידה בלוחות זמנים ובמסגרות תקציב ויתרונות נוספים של הסטודיו בתכנון ועיצוב פנים יעידו מכתבי ההמלצה. אתם מוזמנים להתרשם (קישור).

ההבדל בין עבודת מעצב פנים לבין עבודת אדריכל בפרויקטים של עיצוב פנים:

כשתגיעו לרופא משפחה והוא יאבחן דלקת אוזניים תישלחו לרופא מומחה לאף אוזן גרון ולכירורג כאשר יאבחן בעיה בברך . על אותו משקל מעצב פנים הוא מומחה בתחום עיצוב פנים ואילו אדריכל הוא בעל מומחיות כללית לתכנון ערים ובניינים. במסגרת התמחותו של אדריכל עליו להכיר את כל הקשור לבינוי ערים, תכנון שכונות ומעטפות בניינים. עליו גם להתמצא בכל הקשור להיתרי בניה ולהיות בקיא בחוקים. השגת היתרים מרשויות היא חלק חשוב בעבודת האדריכל. לכל הנושאים הללו יש קשר רופף לתכנון עיצוב הפנים.

כאשר מתכננים עיצוב פנים של משרדים, מרפאות וחללים מסחריים דרושה מומחיות בתחומים רבים: הבנה בזרימת תהליכי עבודה בתוך מבנה, התמצאות בחומרי חיפוי וציפויי פנים שונים, חומרי גמר לעיצוב פנים, יידע בתכנון תאורה ובחידושים האחרונים בתחום, הכרת חוקי בטיחות אש המשתנים חדשות לבקרים , הכרת חומרים ירוקים לעיצוב פנים, התמצאות כללית במערכות פנימיות של בניין כגון: מערכות מיזוג אויר וחשמל, יידע כללי בנגרות ובתכנון נגרות, התמצאות בפרטי עיצוב פנים, התמצאות במגמות עדכניות בתחום עיצוב הפנים, יידע ונסיון בהשפעת אלמנטים שונים בעיצוב על המשתמש (צבעים, טקסטורות, מרחב) ועוד..

מובן שבמסגרת התמחותו של אדריכל שגם היא כוללת יידע רב, מגוון ומורכב היידע בעיצוב פנים על כל מורכבותו אינו יכול להיות מקיף ומעמיק כמו אצל מעצב פנים שעוסק אך ורק בתחום זה. לכן, באופן עקרוני, אצל מעצב פנים תוכלו לקבל את השירות המקצועי והמותאם ביותר אליכם, אם מדובר בעיצוב משרד או מרפאה כאשר המעטפת החיצונית קיימת כבר.

במקרים רבים היתרון המהותי של אדריכל על פני מעצב פנים הוא שאדריכל חייב ללמוד באופן מסודר ומובנה את מקצועו, עובר בחינות וחייב להיות בעל רשיון אדריכל. מעצב פנים לעומת זאת,יכול להיות כל אחד, כולל אתם, אם תקומו יום אחד בבוקר ותחליטו שאתם מוכשרים מספיק :) לצערי, כיום אין רשות המעניקה תעודות או רשיונות לעיצוב פנים וכל מי שחשקה נפשו יכול לשים שלט על הדלת ולעבור הסבה מקצועית ברגע.

כמובן שיש גם מעצבי פנים מקצועיים ביותר שלמדו את המקצוע במוסדות אקדמיים והם בעלי תואר בעיצוב. בסטודיו רוזן צוות המעצבות הוא מקצועי ביותר. אני וגם המתכננות בעלות תואר ראשון בעיצוב ומומחיות בתחום.

לכן, כשאתם מתלבטים בבחירת איש מקצוע לתכנון משרד, מרפאה או כל חלל אחר, העדיפו מעצב פנים על פני אדריכל אולם בדקו שמעצב הפנים הוא בעל הכשרה מקצועית ספציפית באחד המוסדות האקדמיים בארץ ורצוי כמובן עם נסיון.

מקווה שהצלחתי להעביר את חשיבות התכנון המקצועי להצלחת פרויקט ואשמח לעמוד לשירותכם לכל שאלה או הערה.