שם מייל

עיצוב פנים: איך עובדים מעצבי פנים

דמיינו את עצמכם בסצנות מובחרות: צופים בטלוויזיה בבית, מפטפטים עם קולגה במשרד, מדוכדכים בתור לבירור תשלום המים בעירייה, נופשים במסעדה מעוצבת בקפידה בפריז. המשותף לכל החוויות הללו הוא שתמיד תהיה סביבן תפאורה כלשהי שתעצים או תפחית מהחוויה. עיצוב פנים הוא התפאורה לחיינו בכל מקום. בכל מקום תמיד נהיה תחת השפעת החלל שמקיף ועוטף אותנו.

מה זה עיצוב פנים ?

עיצוב פנים מרפאות ומשרדים מיתוג סביבת העבודה מרכז מידע - חומרים וטיפים לעיצוב פנים

עיצוב פנים משרדים ומרפאות  

מיתוג סביבת העבודה  

מרכז מידע מרכז מידע חומרים וטיפים לעיצוב פנים

                                                                                                      

בעבודתי בתור מעצבת פנים, ניסיתי לא פעם להגדיר את המושג והגעתי ל-2 אפיונים עיקריים:

א. התאמת הסביבה לצרכי המשתמש מבחינת הנדסת אנוש ומבחינה ורגשית.

ב. יצירת השפעה על רגשות ומחשבות באמצעות חלל, מרקם, אור וצבע.

מעצב פנים, בניגוד למקצועות ההנדסה השונים, מתאים את הסביבה לצרכים הרגשיים שלנו, בני האדם. התוצאות הן שונות בתכלית מחלל אחד למשנהו, כיוון שבעזרת העיצוב אנו משיגים מטרות נוספות – חשובות ומרכזיות, של מילוי צרכים פסיכולוגיים וחברתיים עמוקים.

אלמנטים בהם משתמשים מעצבי פנים:

שני אלמנטים בסיסיים ומנוגדים בהם משתמשים מעצבי פנים: רחם וטבע. חלל דמוי רחם הוא סגור, אינטימי, תאורה חלשה, קטן, חם, עוטף. המון חפצים, שייכות. חלל המדמה טבע הוא פתוח, לא אישי, עם תאורה חזקה, מרחבים, נקי, מינימליסטי בוטח ביכולתו ללא סמלים ומגנים. שני האלמנטים מייצגים את שתי השאיפות המנוגדות של האדם: להיות בסימביוזה, עטוף ומוגן ומצד שני להיות עצמאי, נועז ותחרותי.

בעיצוב בתים: בתור מעצבת פנים אני דואגת לאנרגיות יותר נקביות. המטרה היא בדרך כלל יצירת הרמוניה, שמחה, שלווה.

בעיצוב משרדים וחללים מסחריים: האנרגיות יותר זכריות כשהמטרה היא במקרים רבים להדגיש הצלחה, תנועה ודינמיות וליצור התפעלות, הערכה, הכרה במעמד ולעיתים גם לשדר ריחוק וניכור כאמצעי תדמיתי.

עיצוב פנים משרדי ישראטק עיצוב פנים מרכז שירות לקוחות

מעצבי פנים- משרדי ישראטק                                          מעצבי פנים - מרכז שירות לקוחות HP

האמצעים בהם משתמשים מעצבי פנים – חלל, אור, צבע ומרקם.

כדי ליצור את המניפולציה הרגשית המתאימה, לשדר את השדרים המתאימים ולעורר רגשות מסוימים, מעצבי פנים משתמשים בשלושה אמצעים עיקריים: חלל, צבע ותאורה ומרקם.

א. חלל:

עיצוב פנים משרדים חברת דורנט חלל גדול

יש 2 סוגי חללים שמייצרים תחושות שונות:

חלל גבוה רחב ידיים - נותן תחושת חופש ומרחב ומשדר עוצמה.

חלל נמוך וקטן - תחושה של "רחם" עוטף ומגן.

בנושא החלל, מעצב פנים ישתמש גם באלמנטים פרימיטיביים ועתיקים. כלומר, כאלו שמשפיעים באופן ראשוני ועמוק על בני אדם בכל מקום על פני כדור הארץ וששייכים להיסטוריה הקדומה ביותר של המין האנושי.

החלל הוא הטריטוריה שלנו, וכמו בימים הקדומים אנחנו משתמשים לפעמים בגודל הטריטוריה כדי להרשים ולהפגין עוצמה או לחילופין בחלל קטן כדי לשדר אינטימיות וקרבה.

בעבודתי בתור מעצבת פנים אני עוסקת שוב ושוב בהגדרת החלל הרצוי.

גם גובה טופוגרפי הוא אלמנט עתיק שבתור מעצבת פנים אני יכולה לומר שהוא מייצר רושם של עוצמה. לדוגמא- אם משרד יושב בקומה גבוהה של בנין משרדים ומשקיף על הנוף נוצרת אשליה שהחברה חולשת על הנוף מסביב, כביכול ש"כל זה הוא שלנו".

חלל ריק לעומת חלל מלא:

חלל ריק ומינימליסטי יוצר תחושת יוקרה מצד אחד וקור מצד שני. חלל מלא חפצים יוצר תחושה של חמימות, פחות רשמי ויותר ידידותי. בעיצוב מסחרי, אם מעצבי פנים רוצים להדגיש יוקרה של מוצרים, הם מציבים לעיתים רק מוצר אחד בחלון הראווה. אם מעצב פנים ירצה להראות שמוצר עממי ופשוט יותר, הוא יציג כמה מוצרים ולפעמים גם יגבב מוצרים ביחד כדי ליצור תחושה של שוק ושל זול. בבית, חלל "נקי" יחסית מחפצים יוצר תחושת עוצמה ופתיחות אולם עלול במקרים קיצוניים לשדר תחושת ניכור ואנונימיות. לעומתו חלל גדוש יותר בחפצים יוצר תחושת חמימות, זהות וקרבה אולם עלול במקרים קיצוניים לגרום לתחושת עומס וקלסטרופוביה.

ב. תאורה וצבע

 עיצוב פנים מרפאות ד"ר זיילר חלל קטן

יש סוגי תאורה שיוצרים אור לבן מפוזר באופן אחיד בחלל ויוצרים אוירה של יומיום ויש תאורה ממוקדת שיוצרת זרקורים על מוקדי עניין בלבד, מדגישה אותם ונותנת אוירה של לילה, של מוצג על במה, של יוקרה ולפעמים גם של מסתורין.

שלושת צבעי היסוד הם צהוב, כחול ואדום. הם והשילובים שלהם נקראים צבעים משלימים. לצבעים משלימים אפקט חזק מאד, עוצמה ועוררות כמעט פסיכדלית.

הם מתחלקים ל:

צבעים מונוכרומטיים – צבעים המשדרים רוגע, ניקיון או קור.

צבעים רוויים – צבעים טהורים שאינם "מדוללים" על ידי צבע לבן משדרים ראשוניות ובסיסיות וגם חדשנות.

צבעים לא רוויים – (פסטלים) משדרים רוגע ומשמשים הרבה כרקע.

ג. טקסטורות

מעצב פנים ישתמש ב:

- חומרים מבריקים וטבעיים ע"מ לשדר יוקרה: למשל שיש או עץ בציפוי לכה מבריקה.

- חומרים מבריקים, מתכתיים וסינתטיים ישתמש מעצב פנים על מנת לשדר חדשנות, תנועה מהירה ואנרגיות גבוהות.

- שימוש בחומרים מחוספסים ישדר רצון להתמזג עם הטבע, חיבור עם האדמה ופשטות.

מעצב פנים אחראי לא רק על עיצובו של החלל, אלא גם למסרים הגלויים והסמויים בו. בתור מעצבת פנים, למדתי להביא לידי ביטוי את רצונות הלקוחות, תוך כדי מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. כך למעשה עובדים מעצבי פנים והבנת אופן עבודתם יקל עליכם להבין את מה שעתיד להיעשות בחלל שברשותכם. חשוב לשאול מעצב פנים שאלות ולהיות מעורבים בתהליך, בתור מעצבת פנים אשמח אם תקשו עלי בשאלות. זכרו שהתוצאה הסופית תלווה אתכם לזמן מה ולכן אין להמעיט בחשיבותה.

הסתכלו סביבכם. היכן אתם נמצאים? מה המקום משדר לכם? כיצד זה נעשה? האם אתם מרגישים נוח עם המסרים שהחלל מעביר לכם או שהייתם רוצים שישדר משהו אחר? אלו הן השאלות שמתחבטים בהם מעצבי פנים וכל מי שסביבתו חשובה לו.